Jaki dobry e-papieros do 200 zł? Przegląd mid-range
Sto złotych to granica, od której zaczyna się prawdziwy wybór. Poniżej rozpisaliśmy sprawdzone startowe e-papierosy. Powyżej stu złotych zaczyna się segment, gdzie producenci faktycznie coś dorzucają: większy zbiornik, ekran, regulacja mocy, szybsze ładowanie. Pytanie, za co warto dopłacić, o ile i czy w ogóle?
Jeśli szukasz czegoś w budżecie do 100 zł, lepiej zajrzyj do przeglądu podów do 100 zł. Poniżej rozmawiamy o tym, co oferuje przedział e-papierosów do 200 zł.
W tym przedziale cenowym nie płacisz za markę — płacisz za konkretne funkcje. Warto wiedzieć, które z nich robią różnicę w codziennym użytkowaniu.
Co zyskujesz dopłacając powyżej 100 zł
W segmencie startowym do 100 zł urządzenia mają 1000–1500 mAh baterii, 2 ml zbiornik i brak ekranu. Obsługują coile w jednej lub dwóch oporności. Działają i robią co do nich należy - bez fajerwerków. Dopłacając do przedziału 100–200 zł, dostajesz jeden lub kilka z poniższych ulepszeń:
- Większy zbiornik — 4 ml zamiast 2 ml, czyli rzadziej uzupełniasz
- Ekran — podgląd naładowania, wattażu, licznik buchów
- Regulacja mocy — świadome ustawianie intensywności smaku
- Szybsze ładowanie — od 30 minut do pełna, zamiast 1–2 godzin
- Większa bateria — nawet do 2000 mAh, dwa dni bez ładowania
Nie każde urządzenie oferuje wszystko naraz - i to właśnie decyduje, który model pasuje do ciebie.
OXVA NeXLIM Go - więcej możliwości za 109 zł
Najtańsze wejście w mid-range i jedno z ciekawszych urządzeń w tym zestawieniu. OXVA NeXLIM Go nie ma ekranu - ale ma 1800 mAh baterii, co czyni go najmocniejszą baterią w całym tym zestawieniu cenowym 100–200 zł. Dwa tryby pracy (BOOST i ECO) pozwalają wybrać między intensywnym smakiem a maksymalnym czasem pracy - w trybie ECO producent deklaruje do 10 dni na jednym ładowaniu.
- Bateria: 1800 mAh, USB-C 5V/2A
- Zbiornik: 4 ml (kartridż NeXLIM)
- Wattaż: 5–40 W
- Grzałki: 0.6Ω / 0.8Ω / 1.2Ω
- Tryby: BOOST (smak) / ECO (żywotność baterii)
- Technologia: Dual Mesh + UniTech 2.0
- Przepływ powietrza: regulowany (MTL i RDL)
- Cena: 109 zł
Brak ekranu oznacza prostszą obsługę - trzy kolory diody LED sygnalizują stan baterii. Dla kogo? Dla kogoś, kto nie potrzebuje podglądu statystyk, a chce urządzenie które wytrzyma cały dzień bez szukania gniazdka.
Vaporesso Xros 5 - alternatywa dla tych, co chcą czegoś innego
Jedyny model w tym zestawieniu spoza ekosystemu OXVA. Vaporesso Xros 5 to piąta generacja serii, która od lat trzyma się podobnego designu — smukły, lekki, minimalny. Technologia Corex 3.0 Mesh i regulacja przepływu powietrza to wyróżniki na papierze. W praktyce: pod MTL–RDL z automatyczną aktywacją i przyciskiem, który nie wymaga żadnej konfiguracji.
- Bateria: 1500 mAh, szybkie ładowanie 3A USB-C
- Zbiornik: 2 ml (TPD)
- Wattaż: 5–30 W
- Grzałki: Corex 3.0 Mesh 0.6Ω / 0.8Ω
- Przepływ powietrza: regulowany
- Aktywacja: przycisk + auto-draw
- Cena: 129 zł
Główna różnica względem NeXLIM Go: Xros 5 jest smuklejszy i lżejszy, ale ma mniejszy zbiornik (2 ml vs 4 ml) i słabszą baterię. Wkłady działają wyłącznie w ekosystemie Vaporesso Xros - nie są kompatybilne z OXVA.
Xlim Pro i NeXLIM - ekran i regulacja za 159–169 zł
Górna półka tego zestawienia - cztery urządzenia w przedziale 159–169 zł, każde z nieco innym priorytetem.
OXVA Xlim Pro 2 (159 zł) — najtańszy model z ekranem w tym zestawieniu. Wyświetlacz 0.56" HD z podświetleniem RGB i licznik do 99 999 buchów to funkcje, których nie ma żaden tańszy pod. Bateria 1300 mAh to najsłabszy wynik w tej grupie, ale szybkie ładowanie 2A rekompensuje to częściowo.
- Bateria: 1300 mAh, USB-C 2A
- Zbiornik: 2 ml (TPD)
- Ekran: 0.56" HD color + RGB
- Grzałki: 0.6Ω / 0.8Ω TopFill (w zestawie)
- Cena: 159 zł
OXVA Xlim Pro 3 (169 zł) — upgrade od Pro 2: większy ekran 1.05" HD, mocniejsza bateria 1500 mAh i chipset PHOTON dla stabilniejszego smaku. Pełna kompatybilność z całą serią kartridży Xlim (V3, EZ, TopFill).
- Bateria: 1500 mAh, USB-C 5V/2A
- Zbiornik: 2 ml (TPD)
- Ekran: 1.05" HD
- Grzałki: Xlim V3 0.6Ω / 0.8Ω TopFill (w zestawie)
- Chipset: PHOTON + UniTech 2.0
- Cena: 169 zł
OXVA NeXLIM (169 zł) — brak ekranu, za to 4 ml zbiornik i 5–40 W regulowanej mocy. Dla kogoś, kto nie potrzebuje wyświetlacza, ale chce rzadziej uzupełniać liquid.
- Bateria: 1500 mAh
- Zbiornik: 4 ml
- Wattaż: 5–40 W
- Grzałki: koile NeXLIM
- Cena: 169 zł
Vaporesso Xros Pro 2 (169 zł) — wyróżnia go bateria 2000 mAh i czas ładowania około 30 minut. Największa bateria w tym przedziale cenowym. Ekran TFT 0.96", obsługa jednym przyciskiem, max moc 30 W.
- Bateria: 2000 mAh, ładowanie ~30 min, USB-C 5V/2A
- Zbiornik: 2 ml (TPD)
- Ekran: 0.96" TFT
- Grzałki: 0.4Ω / 0.6Ω
- Moc: max 30 W
- Cena: 169 zł
Zestawienie: co, za ile, dla kogo?
| Model | Cena | Bateria | Zbiornik | Ekran | Dla kogo |
|---|---|---|---|---|---|
| OXVA NeXLIM Go | 109 zł | 1800 mAh | 4 ml | nie | Chce dużą baterię i rzadziej uzupełniać |
| Vaporesso Xros 5 | 129 zł | 1500 mAh | 2 ml | nie | Chce Vaporesso, smukły design |
| OXVA Xlim Pro 2 | 159 zł | 1300 mAh | 2 ml | tak (0.56" HD) | Chce ekran i kolorowe podświetlenie |
| OXVA NeXLIM | 169 zł | 1500 mAh | 4 ml | nie | Chce 4 ml bez ekranu, pełna regulacja |
| OXVA Xlim Pro 3 | 169 zł | 1500 mAh | 2 ml | tak (1.05" HD) | Upgrade od Xlim Pro 2, lepszy ekran |
| Vaporesso Xros Pro 2 | 169 zł | 2000 mAh | 2 ml | tak (0.96" TFT) | Priorytet: bateria i szybkie ładowanie |
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Jaki dobry e-papieros do 200 zł?
Zależy co jest dla ciebie ważne. Jeśli priorytetem jest bateria i zbiornik - NeXLIM Go za 109 zł bije na głowę wszystko droższe. Jeśli chcesz ekran i pełen podgląd — Xlim Pro 3 za 169 zł. Jeśli lubisz Vaporesso i cenisz szybkie ładowanie — Xros Pro 2 z 2000 mAh i ładowaniem w 30 minut.
Co jest lepsze - Ursa czy OXVA?
Ursa Nano to urządzenie Lost Vape z własnym systemem coili - inny ekosystem niż OXVA. Oba działają dobrze w stylu MTL. Różnica to przede wszystkim to, jakie kartridże chcesz kupować i który design ci bardziej odpowiada. Nie ma jednej odpowiedzi — to kwestia preferencji, nie jakości.
Który model OXVA jest najlepszy?
W przedziale do 200 zł: NeXLIM Go, jeśli liczy się bateria i pojemność. Xlim Pro 3, jeśli liczy się ekran i pełen przegląd pracy urządzenia. NeXLIM (full, 169 zł), jeśli chcesz 4 ml i regulację bez ekranu.
Źródła i dane: Ceny i specyfikacja na podstawie aktualnej oferty BigVapoteur.com (wrzesień 2026). Dane techniczne: oxva.com, vaporesso.com.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:
Pod MTL a Box Mod - czym się różnią i dla kogo są?
Jaki e-papieros na start i ile to kosztuje? Poradnik dla początkujących
Co to jest liquid do e-papierosa?





